Rady a tipy

Ako vybrať správnu posteľ

V posteli trávime značnú časť každého dňa nášho života. Preto výber tej správnej netreba brať na ľahkú váhu a vybrať si podľa svojich požiadaviek a predstáv. Naši odborníci pre Vás zostavili nasledovný postup ako si vybrať vhodnú posteľ. Do úvahy treba vziať nasledujúce kritériá:

1. Typ postele

 • Čalúnené postele - poskytujú najväčší výber farebných látok, ich kombinácií a tak sa dajú zladiť alebo doplniť s akýmkoľvek nábytkom alebo zariadením domácnosti. Konštrukcia postele je pevná a kvalitná preto tieto postele slúžia k spokojnosti mnoho rokov. Čalúnené časti – je v nich väčší výber farieb, materiálov, kombinácií. Čalúnené povrchy sú mäkké, teplé, bezpečné –  začalúnené časti nemajú ostré hrany, nemusíte sa preto obávať o bezpečnosť svojich detí, ktoré často prídu k nepríjemným úrazom najmä kvôli ostrým rohom či už na nábytku alebo samotných posteliach.
 • Drevotrieskové postele - najčastejšie sa používajú drevotrieskové laminované povrchy. tieto sa  ľahko udržiavajú, sú chladné na pocit, ľahko sa kombinujú s ostatným spálňovým nábytkom. Hlavne v nižších cenových reláciách sú hrany ostré, čo obmedzuje uvoľnenosť potrebnú pre pasívny aj aktívny oddych. Pri deťoch a detskom nábytku môžu byť vonkajšie vyčnievajúce ostré hrany až nebezpečné.
 • Masívne postele – masív je ideálnym tvrdým konštrukčným materiálom za predpokladu, že sú všetky hrany vhodne zaoblené a povrch nie je upravený lakmi a nátermi, ktoré zakryjú prirodzenú „teplosť“ a príjemnosť dreva aj na dotyk, aj na pohľad. Kontaktné masívne povrchy je najvhodnejšie olejovať alebo voskovať. Masívne drevo je pri vhodných konštrukčných návrhoch veľmi pevné. Masívne postele pôsobia luxusne a sú bezpochyby veľmi štýlové a nadčasové. No aj tieto majú nevýhodu a tou je práve vysoká cena, ktorá je pri použití hlavne kvalitnejších drevín, v porovnaní s laminátovou alternatívou alebo čalúnenými typmi, značne vyššia.

Náš tip :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif

Čalúnená posteľ s možnosťou meniteľných –voľných/vkladaných matracov, s úložným priestorom.

2. Rozmery

 • Dĺžka - pre jednolôžkové aj dvojlôžkové postele platí pravidlo. Dĺžka spacej plochy (matraca) by mala byť minimálne - Vaša výška + 15-20 cm.
 • Šírka – pri jednolôžkových posteliach sa odporúča šírka spacej plochy (matraca) 80 cm pri výške do 175 cm. Ak máte viac ako 175 cm je vhodnejšia šírka 90 cm poprípade aj viac (100, 120 cm) podľa toho, aký komfort si chcete dopriať. Pri dvojlôžkových (manželských) posteliach je všeobecne odporúčaný rozmer 160 cm teda 2 x 80 cm (matrac). Šírka 140 cm sa využíva menej a to hlavne z dôvodu nedostatku miesta, no aj táto Vám pri troche skromnosti zaručí dostatočný komfort. Pri vyšších nárokoch na priestor a pohodlie je ideálna šírka 180 cm.
 • Výška – v súčasnosti sú preferované vyššie postele. Pre starších ľudí popr. ľudí so zdravotným hendikepom alebo  problémom s bolesťou v oblasti krížnych stavcov a platničiek pri vstávaní je väčšinou vyhovujúca výška 50-60 cm.

Táto výška je  komfortná hlavne pre vyšších ľudí ale prijateľná  pre všetkých. Dizajnovo  vyššia posteľ pôsobí dominantne, čo z nej robí skvelý doplnok a zároveň hodnotný kus nábytku.

Nižšie postele okolo 40 cm sú vhodné pre deti, klientov s nižšou výškou a tiež pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Majú tiež široké dizajnové možnosti.

Náš tip :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif

Výška - min. 50 cm dĺžka - 200 cm šírka - pri jednolôžku min. 90 cm pri dvojlôžku 160 cm.

Pri posteliach platí zásada, čím viac miesta, tým väčší komfort, pokiaľ máte preto možnosť alebo váhate nad väčšou či menšou, určite sa prikloňte k väčšej aj keď mierne drahšej alternatíve, zaiste neoľutujete.

 

3. Matrac + Rošt

Treba brať na vedomie, že nie každý matrac sa hodí ku každému druhu roštu. Pri drevotrieskových roštoch a masívnych (latkových) roštoch sa môžu používať penové matrace. Pre zabezpečenie vyššieho komfortu sú ideálne Bonellové matrace, poprípade taštičkové a samozrejme aj ostatné drahšie alternatívy. Pre rošty s napruženými lamelami, sa nepoužívajú Bonellové ani taštičkové matrace, pretože ich účinky by sa potlačili. Prednosť sa preto v tomto prípade dáva penovým matracom, pri vyšších nárokoch s obsahom latexu a špeciálnych pien.

Spánok a matrac :

 • dopranie si kvalitného odpočinku je základným predpokladom správneho fungovania organizmu počas náročného dňa
 • základné predpoklady matraca na vykonávanie jeho funkcie sú pružnosť a hygienickosť
 • v priebehu historického vývoja sú najpoužívanejšou variantou matrace typu „innerspring“ t.j. matrace s jadrom pružinového typu

5 zásad pri výbere matraca :

 • Najskôr vyberáme matrac, ktorý nám vyhovuje, potom vhodný rošt. Pre rôzne druhy matracov sú vhodné rôzne druhy roštov.
 • Polohovanie požadujte iba v odôvodnených prípadoch. Posteľ je určená predovšetkým na spanie.
 • Využite obe strany matraca, najmä keď neviete, čo Vám bude vyhovovať. Tvdršia strana/Mäkšia strana.
 • Posudzujte svoju hmotnosť, fyzickú kondíciu a stav Vášho tela. Pocit, ktorý uprednostňujete - pružnosť/tuhosť, mäkkosť/tvrdosť.
 • Pri manželských posteliach je praktickejšie používať dva matrace. Lepšia manipulácia, menenie strán, otváranie a údržba

Rady nad zlato :

 • Nesnažte sa ušetriť každý cent pri výbere toho pravého matraca. Kvalitný a zdravý spánok za to stojí. „Nie som tak bohatý aby som lacno kupoval.“
 • Buďte si však istí, že uspokojivý matrac, ktorý Vám bude slúžiť dlhé roky vôbec nemusí byť drahý. Naopak, vyvarujte sa matracom, ktoré sú propagované prehnanou reklamou. „Veľa reklamy, málo kvality.“
 • Pestré farby matracových pien majú zaujať naše oko, farby nezaručujú lepšie vlastnosti a kvalitu. To isté platí aj pre príliš tvarované a profilované vrstvy. „V jednoduchosti je krása.“

Na základe dlhoročného pozorovania Vám doporučujeme :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif  Bonell/Pocket Comfort Eskimo

Referencie
“Kvalita - Dostupnosť - Elegancia”

Newsletter

Top