Rady a tipy

Ako vybrať správnu posteľ

V posteli trávime značnú časť každého dňa nášho života. Preto výber tej správnej netreba brať na ľahkú váhu a vybrať si podľa svojich požiadaviek a predstáv. Naši odborníci pre Vás zostavili nasledovný postup ako si vybrať vhodnú posteľ. Do úvahy treba vziať nasledujúce kritériá:

1. Typ postele

 • Čalúnené postele - poskytujú najväčší výber farebných látok, ich kombinácií a tak sa dajú zladiť alebo doplniť s akýmkoľvek nábytkom alebo zariadením domácnosti. Konštrukcia postele je pevná a kvalitná preto tieto postele slúžia k spokojnosti mnoho rokov. Čalúnené časti – je v nich väčší výber farieb, materiálov, kombinácií. Čalúnené povrchy sú mäkké, teplé, bezpečné –  začalúnené časti nemajú ostré hrany, nemusíte sa preto obávať o bezpečnosť svojich detí, ktoré často prídu k nepríjemným úrazom najmä kvôli ostrým rohom či už na nábytku alebo samotných posteliach.
 • Drevotrieskové postele - najčastejšie sa používajú drevotrieskové laminované povrchy. tieto sa  ľahko udržiavajú, sú chladné na pocit, ľahko sa kombinujú s ostatným spálňovým nábytkom. Hlavne v nižších cenových reláciách sú hrany ostré, čo obmedzuje uvoľnenosť potrebnú pre pasívny aj aktívny oddych. Pri deťoch a detskom nábytku môžu byť vonkajšie vyčnievajúce ostré hrany až nebezpečné.
 • Masívne postele – masív je ideálnym tvrdým konštrukčným materiálom za predpokladu, že sú všetky hrany vhodne zaoblené a povrch nie je upravený lakmi a nátermi, ktoré zakryjú prirodzenú „teplosť“ a príjemnosť dreva aj na dotyk, aj na pohľad. Kontaktné masívne povrchy je najvhodnejšie olejovať alebo voskovať. Masívne drevo je pri vhodných konštrukčných návrhoch veľmi pevné. Masívne postele pôsobia luxusne a sú bezpochyby veľmi štýlové a nadčasové. No aj tieto majú nevýhodu a tou je práve vysoká cena, ktorá je pri použití hlavne kvalitnejších drevín, v porovnaní s laminátovou alternatívou alebo čalúnenými typmi, značne vyššia.

Náš tip :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif

Čalúnená posteľ s možnosťou meniteľných –voľných/vkladaných matracov . Ak je potrebné, s úložným priestorom.

2. Rozmery

 • Dĺžka - pre jednolôžkové aj dvojlôžkové postele platí pravidlo. Dĺžka spacej plochy (matraca) by mala byť minimálne - Vaša výška + 15-20 cm.
 • Šírka – pri jednolôžkových posteliach sa odporúča šírka spacej plochy (matraca) 80 cm pri výške do 175 cm. Ak máte viac ako 175 cm je vhodnejšia šírka 90 cm poprípade aj viac (100, 120 cm) podľa toho, aký komfort si chcete dopriať. Pri dvojlôžkových (manželských) posteliach je všeobecne odporúčaný rozmer 160 cm teda 2 x 80 cm (matrac). Šírka 140 cm sa využíva menej a to hlavne z dôvodu nedostatku miesta, no aj táto Vám pri troche skromnosti zaručí dostatočný komfort. Pri vyšších nárokoch na priestor a pohodlie je ideálna šírka 180 cm.
 • Výška – v súčasnosti sú preferované vyššie postele. Pre starších ľudí popr. ľudí so zdravotným hendikepom alebo  problémom s bolesťou v oblasti krížnych stavcov a platničiek pri vstávaní je väčšinou vyhovujúca výška 50-60 cm.

Táto výška je  komfortná hlavne pre vyšších ľudí ale prijateľná  pre všetkých. Dizajnovo  vyššia posteľ pôsobí dominantne, čo z nej robí skvelý doplnok a zároveň hodnotný kus nábytku.

Nižšie postele okolo 40 cm sú vhodné pre deti, klientov s nižšou výškou a tiež pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Majú tiež široké dizajnové možnosti.

Náš tip :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif

Výška - min. 50 cm dĺžka - 200 cm šírka - pri jednolôžku min. 90 cm pri dvojlôžku 160 cm.

Pri posteliach platí čím viac miesta, tým väčší komfort, pokiaľ máte preto možnosť alebo váhate nad väčšou či menšou, určite sa prikloňte k väčšej aj keď mierne drahšej alternatíve, zaiste neoľutujete.

 

3. Matrac + Rošt :

Rozmery - dĺžku a šírku matraca vyberáme podľa postupu uvedeného vyššie (dĺžka a šírka postele), ďalej treba brať na vedomie, že pri všetkých druhoch postelí s vkladaným matracom by mali byť všetky rozmery  pre zabezpečenie komfortu väčšie.

Ďalej treba brať na vedomie, že nie každý matrac sa hodí ku každému druhu roštu. Pri drevotrieskových roštoch a masívnych (latkových) roštoch sa môžu používať penové matrace. Pre zabezpečenie vyššieho komfortu sú ideálne Bonellové matrace, poprípade taštičkové a samozrejme aj ostatné drahšie alternatívy. Pre rošty s napruženými lamelami, sa nepoužívajú Bonellové ani taštičkové matrace, pretože ich účinky by sa potlačili. Prednosť sa preto v tomto prípade dáva penovým matracom, pri vyšších nárokoch s obsahom latexu a špeciálnych pien.

Typ matraca – druh, zloženie a iné parametre vhodného matraca musia byť posudzované, na základe individuálnych podmienok. Najdôležitejším údajom pre správny výber je váha užívateľa.

Uvedieme základné druhy materiálov, ich výhody, nevýhody a využitie pre Vás :

 • PUR peny : Najlacnejšia alternatíva, sú postačujúce pokiaľ plnia na výrobku funkciu príležitostného spania. Je vhodná v kombinácii s inými penami.
 • HR peny : Najväčšou devízou je vzdušnosť a pružnosť. Svoj tvar a vlastnosti si zachováva počas celej životnosti, je veľmi ohybná, takže je ideálna k polohovateľným roštom. Dobre sa kombinuje s taštičkami a pružinami.
 • Antibakteriálne peny : Obsahuje prímesy zabraňujúce vzniku roztočov a plesní. Vzdušnosť a pružnosť sú taktiež uspokojivé.
 • Visco peny : Nazývané aj pamäťové alebo lenivé peny, sa dokonale prispôsobujú tvaru tela. V najviac zaťažených miestach vytvárajú hrejivý efekt. Vhodná najmä pokiaľ trpíte bolesťami chrbta a krížov. Rovnako je ideálna pre staršie osoby.
 • Bonell : Zabezpečujú stálu tvrdosť matraca a majú veľmi dlhú životnosť. Sú dokonale prevzdušnené, takže dochádza k minimálnemu znehodnoteniu a výskytu baktérií. Ideálne sa kombinujú s viacerými vrchnými vrstvami podľa vašich nárokov.
 • Taštičky : Kvalitnejšia no zároveň drahšia alternatíva bonellových matracov. Majú rovnaké výhody, dokonalú vzdušnosť aj dlhú životnosť. Každá jedna taštička sa dokáže individuálne prispôsobiť, má jemnejšiu pružinu, no ako celok je veľmi pevný a komplexný.
 • Latex : Jeden z najdrahších a zároveň najkvalitnejších materiálov s veľmi vysokou hustotou. Má antibakteriálne účinky, je vzdušný a redukuje vlhkosť.
 • Kokos : Je vzdušný a pevný materiál, zvyšuje životnosť matracu a má antibakteriálne účinky. Používa sa aj na zabezpečenie vyššej nosnosti.

Pre lajka je ťažké vyznať sa vo všetkých materiáloch a kombináciách a nájsť tú správnu, s ktorou budete vo svojej posteli spokojní.

Na základe dlhoročného pozorovania Vám najviac doporučujeme :

http://www.fline.sk/web-templates/images-icons/nas-tip__small.gif

Bonellové/Taštičkové matrace doplnené o kvalitnú HR penu, poprípade visco penu. Obohatenie o latex alebo kokos je bonus.

Sendvičové matrace s kvalitnou vrchnou vrstvou HR alebo visco peny, v tomto prípade v kombinácií s kvalitnejším roštom.

Referencie
“Kvalita - Dostupnosť - Elegancia”

Newsletter

Top